Grécky problém s fatálnou zadlženosťou mi už dlho vŕta v mysli. Podvedomie mi vraví, hopala, tu čosi nie je okay. Mám to vyskúšané, to svoje podvedomie. A hľa, naozaj, keď som sa mrkla na nejaké grafy a články mimo oficiálneho politického bulváru, rozsvietilo sa mi.
Grécko ako člen únie bolo chvíľu hrešené, no vzápätí, keď pokorne sklonilo hlavu svojho premiéra, dostalo odklad výmazu zo zoznamu členov EÚ. A nielen to. Ratingové agentúry potvrdili úverovú bonitu štátu.
Prečo tak rýchlo a ľahko? Že by preto, že prijalo tie jemné opatrenia na šetrenie?
Meritum problému zadlženosti spočíva nie v samotnom Grécku ale v subjektoch, ktoré mu vnucujú pôžičky. A rankingujú. A auditujú. A vypočítavajú úroky.
Grécko malo ešte do minulého roku totiž ranking príliš dobrý. A+. Aktuálne má rank dlhodobých záväzkov BBB+, krátkodobých záväzkov A-2. Tým pádom môže dostávať pôžičky, lebo ranking dovoľuje požičať za nemalý úrok, za aký sa oplatí zhodnocovať ničím nekryté virtuálne peniaze. Virtuálne peniaze kryté len šikovným deformovaním cashflowu v medzibankovom styku. Ako sa vytvára grécka potemkinovská dedina sa možno dočítať tu. Swapové operácie a odkupovanie štátneho dlhu súkromnou firmou sú zlatou baňou, do ktorej prúdia peniaze z eurofondov, lebo grécka štátna kasa je pre ne len tranzitné miesto.
Grécko je totiž perspektívny dlžník. Má z čoho platiť úroky, veď dostáva dotácie z eurofondov. Ak by bolo odkázané na svoj hrubý domáci produkt vytvorený prácou svojich občanov, stal by sa z neho riskantný nedôveryhodný dlžník. Kto vlastní banky a sprostredkovacie úverové agentúry teraz neriešim. Či nie je konflikt záujmu u eurobyrokratov, ktorí odklepkávajú výpomoc Grékom, tiež neriešim... Záujem požičať peniaze za vysoké úroky je páka, ktorá roztáča špirálu úpadku gréckych financií.
A teraz sa pozrime na ulice gréckych miest. Nedávno boli plné demonštrantov. Veď aj grécky občan vie počítať a logicky myslieť. Prečo by mal súhlasiť s drancovaním svojej ekonomiky, s vysokou nezamestnanosťou, nízkymi dôchodkami, s poplatkami za štúdium? Veď cashflow funguje tak, že pracujúci občan nemá šancu počas svojho života postaviť svoju ekonomiku na nohy, keď má zadĺžené nielen svoje deti ale i pravnukov. Aj on chce podiel na tomto biznise. Minimálny podiel... Preto sa nečudujem, že Gréci sa nehanbia požadovať sociálny štát. Lebo vedia, že úžitok z eurofondov neuvidia, ak sa spoľahnú na ruku trhu. A preto im nezazlievajme trochu toho bengálu na uliciach. Je oprávnený.
čokomilka
Komentáre
Ja im to nezazlívám.
Mám.
Vyházet je všechny. Paní, co kontrolujou na úřadech práce za upratovačka za minimální mzdu, paní ministerku do důchodu za statisticky průměrnej důchod, poslance volit, ale za jejich peníze,orotože kdo dává ze svýho, obrátí euro i třikrát v dlani,bohatí zloději a chudí občané? Víte co bude následovat? To neustojíte , bohatýři! Buse se střílet a věšet. Rychle někam do daňovýho ráje. Mikloš vám poradí. Von ví jal na to. Neplatit daně. Máte smůlu. Nejste v Menze. Jinak by jste byli za vodou.
Člověk, co nic nedokázal, co jen kecá skripta, co nic neřídil, se snaží vrátit do politiky. Hnus. kdyby nebylo Radičový, tak je mažu- Namyšlenej niktoš.
Vadí mi, že Radičová neradí. je to asi taky jen imidžovka.
čokomilka, máš tam nepresnosti
Gréci chcú sociálny štát, to je super. A čo ten ich sociálny štát je? Banda klamárov a zlodejov!
Kto je za svoju vládu zodpovedný? Nie náhodou Gréci si zvolili bandu klamárov? Klamať a tárať sľuby sa dá dočasne, ale raz príde i účet. Teraz bol účet predložený gréckemu voličovi, pred rokom maďarskému. Otázka je, kedy bude účet predložený slovenskému voličovi. Pozri si nárast slovenského zadĺženia za posledné dva roky na dvojnásobok, nevyrovnaný rozpočet, garážové firmy, teplý vzduch, predražené mýto, diaľnice.... Myslíš, že slovenský dlh zaplatia miliardári, ktorí na tom zarábajú, alebo prisprostí voliči, ktorí volia vládu poskokov pre miliardárov? Netreba si mýliť, tváriť sa sociálne s kradnutím hromadne.
hádaj kto:Uviedol si jednu nepresnosť. Ak používaš množné číslo, tak ho aj naplň
Svoj pravicový názor si tu vyjavil dostatočne razantne, no k morálke toho zadlžovania Gréckeho rozpočtu si nenapísal ani ň.
Grécky volič je totiž bezmocný v tej našej kašírovanej európskej demokracii takisto ako náš.
Nech tam zvolíš kohokoľvek, bude robiť to isté...
Lebo to nezáleží len od daného štátu ako sa bude chovať.
Sme lapení v globálnej ekonomickej sieti, tak uvažuj menej povrchne a analyzuj.
dodatok: Odporúčam ti hlavne prečítať si tie články čo sú vnorené v texte.
pozri si pravidlá členstva v EU a v Eurozóne
Nevedel som, že som pravičiar,ale ak je pravičiarstvo odmietanie klamstiev a odmietanie okrádania bežných ľudí, tak potom som pravičiar. Ja sám sa skôr pokladám za stred.
K morálke zadlžovania Grékov: pokladám za nemorálne, aby vláda klamárov nereálnymi sľubmi, zadlžovaním a z dlhu dočasnými výdavkami nad svoje možnosti, bola sústavne volená oklamanými voličmi. To nič nemení na zodpovednosti voliča, za svoju voľbu a predložený konečný účet, ktorý aj tak zaplatí. Je tu však i zodpovednoť tých, ktorí tomu rozumejú a málo menej znalým vysvetlujú.
Grécky volič je rovnako zodpovedný ako ktorýkoľvek iný za svoju vládu. Alebo ty si zodpovedná za to, koho si Gréci zvolia?...:)) Nebodaj ja?...:)))
Neviem kde žiješ, ale každá vláda nerobí to isté. Jednej vláde prichádzajú investori, klesá nezamestnanosť, zvyšujú sa reálne príjmy obyvateľov.
Iná vláda tvorí kapitálnotvornú vrstvu z majetku všetkých, vyhadzuje ľudí z práce, zničí bankový systém a dostane krajinu ku krachu.
Ďalšia vláda vyhlási investorov za zlých kapitalistov, zvýši zadĺženosť krajiny a nezamestanosť.
Nie je v tom rozdiel?
Hovoríme stále o tej myčke peňazí z eurofondov.
Členstvo mi je jasné. Nie je jasné kto a kedy povedal, že odkiaľ vlastne chcú Grécko vylúčiť.
ja som počula v rádiu, že ho chcú vylúčiť z EÚ, že sú aj také hlasy. To by bol jediný účinný nástroj ako zlikvidovať ten banksterský mechanizmus totiž.
no tak, čokomilka,
Neviem čo si kde počula a čo nie a potom odo mňa chceš na to link (EU -Eurozóna)...:)) Je fakt, že Nemecko a Holandsko, ale len v rámci krajiny uvažovali o podaní návrhu na vylúčenie Grécka z Eurozóny, avšak nikdy k takému návrhu nedošlo. Dá sa to nájsť vo Financial Times, ale už neviem v ktorom čísle.
Aj Ižip hovorí o Eurozóne a nie o EU, čo si dosť ľudí pletie a nezachytí presne, čo sa kde povedalo a dopletie to.
ECB nie je NBG a nejde do refinančných tendrov tak ako si naivne predstavuje Ižop. Má svoje vlastné ochranné mechanizmy. Nechcem tým povedať, že nie sú neprekonateľné ale realnosť prekonania najmä vo väčšom rozsahu je fakticky mizivá.
Ak hovoríme o etike, slušnosti a morálke... Tak sa ťa spýtam, keď už tvrdíš, že každá vláda by v Grécku spravila to isté, prečo sa to stáva práve socialistickým vládam, že dochádza u nich k prepadu ekonomiky krajín ako Grécko, Maďarsko, teraz enormné zadlžovanie Slovenska a nie pravicovým vládam ako sú Nemecko, Holandsko? Nevidíš to, alebo len nechceš vidieť?
Samozrejme ešte tu hrá určitý vplyv Juh a Sever EU. PIGS a ostaní..., ale to je o inom.
som tiež v spojitosti s Gréckom