Čítam veľa a rada. Niekedy aj rada píšem. Preto si pokladám za svoju občiansku psiu povinnosť vyjadriť sa k problému Y3K. Nie, nejedná sa o zlyhanie počítačového času ale o zlyhanie schopnosti zapamätať si gramatické pravidlá slovenského jazyka platné v treťom tisícročí podľa gregoriánskeho kalendára.
Nech sú už príčiny výskytu dramatických vyhlásení jedincov zošrotovaných a vybuzerovaných školským systémom také, že znenávideli písmeno ypsilon, myslím, že im aj tak nerozumiem. Ak sa absolvent mat.-fyz. fakulty dokázal naučiť logicky myslieť, pamätať si jednotlivé tagy z programovacích jazykov, písať zložité programy a zložil štátnicu z matematiky som ochotná uznať, že veľa kapacity pre pravidlá slovenského pravopisu mu v mozgu nezostalo. Určitý rozpor nachodím však v jeho prirodzenej náchylnosti pre rešpektovanie kánonov v mate- matike a logike a nerešpektovanie kánonov gramatických.
Ak takúto nechuť prejaví študent žurnalistiky, masmediálnej komunikácie alebo politológie, príčinu neschopnosti umiestniť ypsilon na správne miesta v texte považujem za mimoriadny stav, ktorý treba analyzovať. Vzbura na akademickej pôde proti vlastnej materčine, ktorá by mu mohla byť ekonomickým nástrojom na udržanie životného štandardu je pre mńa natoľko nepochopiteľná, že som začala hľadať príčinu problému Y3K mimo rámec logiky používanej organizmami pozemsky metabolizujúcimi.
Dovoľujem si pridať k už zverejneným teóriám o príčinách nechuti k ypsilonu niektoré také svojské...
Prvou príčinou môže byť očakávanie mimozemskej civilizačno-okupačnej invázie,kedy bude treba v záujme komunikácie zjednodušiť reč na najvyššiu možnú mieru a preto to chápem ako jedinečnú ambíciu o presadenie slovenského jazyka v kozmickom merítku.
Inou príčinou môže byť vytvorenie si konečne nejakej inovatívnej ideológie, niečo extra nové, čo by umožnilo nastupujúcej generácii prelomiť šedivú nudu priemernosti a ocitnúť sa tak konečne v učebniciach slovenského jazyka a literatúry. Iná slovenčina, plná mäkkých i a í by posunula do popredia generáciu diskárov, antibifľošov a mladých úspešných manažérov skrývajúcich svoje vysvedčenia radšej v hĺbke trezorov.
Áno, vážení, problém Y3K nie je len problémom gramatickým ale aj dramatickým. Na čelo evolučného procesu sa derie nová generácia odhadzujúca všetku nepotrebnú príťaž, generácia rozhodnutá stať sa rovnocenným článkom potravinového reťazca aj za cenu deformácie svojej materinskej reči.
Preto sa mi javí byť tento Y3K celkom účinnou zbraňou rozdeľujúcou národ na dve antagonistické triedy. Prvá, tá bývalá, dôsledne používajúca ypsilon aj mäkké i, zosadená z vedenia spoločnosti bude bručať v kúte so svrčkami a druhá, progresívne mäkká bude veliť. A tak sa stane naozaj hybnou silou nášho historického vývoja.
Mňo, idem si dať kávu...
©
Komentáre
bravurne:)
dakujem.
:D pobavila som sa, ďakujem
Dia, inspiraciou na ten paradoxx
quote:"Málo nás je málo, ale nič preto :
bez sto lastovičiek bude ešte leto;
Povedali mnohí, že pôjdu za nami,
a teraz po kútoch nôtia so svrčkami."
nonie je to nádhera?
keď budeme mekí, pomýlia si nás s kozami...mek mek
Tiez nemam chut risknut ze si ma pomylia Et s kozou,
Ypsilon.Mnoho spomienok na
na štvorky v žiackej knižke a následné doučovania pri krásnej, mladej slovenčinárke.
Ak niekto zoberie Y,berie mi kus spomienok.
;) coko